Columns
Peter van den Boom
Twee weken geleden ging het hier over ee-ai, en verdorie, nu moet ik daar alweer over beginnen. Afgelopen week kwamen namelijk zowel de Volkskrant als onderzoeksprogramma Nieuwsuur naar buiten met onthullingen over het AI-gebruik van ministers en staatssecretarissen. Gisse journalisten hadden een aantal recente speeches van enkele geachte bewindslieden door het slimme softwareprogramma Pangram gehaald. En dat oordeelde genadeloos; allemaal niet zelf geschreven. De teksten stonden bol van verdachte zinsconstructies en formuleringen, nietszeggende termen, korte, puntige zinnen en tegenstellingen. Typisch ChatGPT.
Zelfs onze premier Jetten doet vrolijk mee aan de razendsnelle robotisering van de overheidscommunicatie. Nu is daar in zijn geval nog iets voor te zeggen want sinds Rob MP is, is hij bliksemsnel zelf veranderd in een robot. Immer gekleed in stemmig donkerblauw of zwart doodgraverspak, prevelt hij in het openbaar louter nietszeggende teksten in microfoons waar werkelijk niemand zich een buil aan kan vallen maar waar we als samenleving ook geen bal aan hebben. Maar goed, ik dwaal af.
Onze bewindslieden speechen dus nog steeds zelf, totdat het moment komt dat ze een hologram zullen sturen, maar de teksten komen grotendeels uit de AI-koker. Je denkt als aandachtig toehoorder dat de emoties die ze verwoorden rechtstreeks uit het eigen warme hart komen, maar helaas, het komt van een kille harde schijf. En, voelen ze zich nu betrapt en beloven ze beterschap? Nou, premier Jetten liet al direct weten niet te denken dat dit zijn geloofwaardigheid schaadt. “Driekwart van de Nederlanders gebruikt tegenwoordig elke dag AI als hulpmiddel. En dat geldt ook voor ons in het dagelijks werk.” Juist. Hij vergat nog te vermelden dat juist D66 wil dat iedereen die AI ge- of misbruikt daar in elk geval transparant over is. Maar hij zet dus geen disclaimer bij zijn teksten. Toch een ietsepietsie bang voor afbreuk aan zijn geloofwaardigheid misschien? Staatssecretaris Derk Boswijk wist trouwens niet zeker of zijn toespraken door AI waren geschreven, zoals Pangram duidelijk aantoonde. Hij dacht toch echt dat hij ze zelf had bedacht. Maar goed, hij wilde het wel gaan uitzoeken als iedereen zo aandrong. Ik vermoed dat hij een medewerker opdracht geeft om het aan Claude te vragen. Ondertussen zit ik maar mooi met de vraag; wat is er nog echt in Den Haag?