Algemeen
DEVENTER – Ap van Straaten bracht in 2025 onder het pseudoniem S. Emdee een boek uit met als titel Het Vlot van de Medusa. Deze roman is nu genomineerd voor de literaire parel 2026, de jaarlijkse literatuurprijs voor Nederlandstalige schrijvers die zelf hun boek uitgeven. Er zijn juryprijzen (beste boek, beste plot, beste personage) en publieksprijzen (populairste boek en beste cover).
Het Vlot van de Medusa vertelt een fictief verhaal over de gesjeesde museumdirecteur Robert, die op zoek gaat naar verloren gewaande schilderijen in een dorpskerkje op het Franse platteland. Dit verhaal heeft Robert van zijn vader Theo, die in een landhuis aan de IJssel woont. Hoewel Theo lijdt aan vasculaire dementie heeft hij dikwijls nog heldere momenten, waardoor Robert een onbekende tijdlijn uit zijn familiegeschiedenis optekent.
S. Emdee laat Robert een soultrip ondernemen naar het Franse dorpje, op zoek naar de schilderijen maar vooral ook op zoek naar zichzelf. Robert is behept met een uitzonderlijk geheugen waardoor talrijke gebeurtenissen, feiten en weetjes als bliksemschichten door zijn hoofd schieten. Dit neemt de lezer mee in tal van avonturen en geruchten.
Volgens Van Straaten krijgt hij veel enthousiaste reacties, zoals hieronder:
‘Ik vond het jammer dat ik het uit had. Verduiveld knap gecomponeerd. En tegelijk een klein college kunstgeschiedenis.’
‘Ik kan haast niet met lezen stoppen. Een geweldig mooi boek.’
Het Vlot van de Medusa is geen autobiografische roman. Toch is het niet vreemd dat de IJsselvallei een rode draad is in het verhaal. Ap van Straaten (S. Emdee) is zelf geboren en getogen in een dorpje aan de IJssel. Hij heeft in de rivier leren zwemmen en op de ondergelopen uiterwaarden in de winter leren schaatsen. In de strenge winter van 1963 stak hij zelfs – niet zonder gevaar – de dichtgevroren IJssel over.
Van Straaten woont in Deventer. Hij bezoekt graag musea, heeft een voorliefde voor Volvo- en Citroënklassiekers en vertoeft regelmatig op het Franse platteland. Hij is wars van ingewikkeld en hoogdravend kunstgewauwel. ‘Je vindt iets mooi of niet mooi. That’s what it is.’ Zelf zoekt hij de publiciteit niet. Hij schrijft en schildert het liefst vanuit de anonimiteit.
Voor de publieksprijzen kunnen mensen de gehele maand maart hun stem uitbrengen via www.literaireparel.nl. Meer informatie over het boek op www.hetvlotvandemedusa.nl