Columns
Arnold Zweers
Wie wil? En vooral: wie durft? Na de verschrikkelijke wolkenkrabbersbrand in Hong Kong waar 185 mensen omkwamen. Wie durft op de dertigste of zelfs vijftigste verdieping te wonen? Ja, want zo waanzinnig hoog wil Apeldoorn bouwen. Wie herinnert zich niet de inferno in de Londense Grenfell Tower in 2017 waarbij 72 mensen stikten of levend verbrandden.
Ben ik nu ‘goedkoop’ bezig? Ach, Apeldoorn gaat dat veel veiliger doen. Toch?
Nou, de Haagse brandweercommandant Esther Lieben, voorzitter landelijke taskforce hoogbouw, zegt: “Een brand in hoge woontorens is niet te blussen, daar hebben we het materiaal niet voor.”
Tja, daar zit je dan in je appartementje 45 hoog, kansloos, de rook stijgt op, de lift staat stil, als een rat in de val.
Apeldoorns hoogbouwbeleid. Gestoeld op wat? Een toeter van jewelste bovenop die goeie ouwe ambachtsschool. Rondom de Veldhuisstraat. Oranjerie. ‘Middelink’. Marktplein. Waarbij de pittoreske omringende bebouwing verschrompelt.
Stedenbouwkundige Ed van Gent, architect Gerard Zwerus, Bouwhuis-voorvrouwe Hans Menke en Erfgoedplatformvoorman Ben Mouw roepen: zadel Apeldoorn niet op met hoogbouwflats lukraak gesprenkeld over ons kleinschalige stedelijk gebied. Zo verklaarden ze in interviews die ik had voor deze krant en mijn jongste boek. En Mouw, oud-D66-wethouder, nog eens in een brief aan de gemeenteraad. Hier en daar kan het, vinden zij, wat hoge accenten. Zoals bij voorheen Centraal Beheer, Laan van de Mensenrechten/Kanaal-Zuid, beperkt bij het station. Maar op zóveel plekken?
Opmerkelijk dat vier Groningse architecten, juryleden bij de Apeldoornse architectuurprijs, Apeldoorn hoogbouw helemáál ontraden: “Het past niet bij het Apeldoornse DNA, de unieke combinatie van stad en dorp.”
Wat is dat toch met die prestigeprojecten? Leeuwarden dat ooit net zo’n fallus verlangde als de 97 meter hoge Groninger Martinitoren. Waarna door slappe grond de Olde Hove bleef steken op een zielige 39 meter. Amersfoort dat met de Lange Jan boven de Utrechtse Dom (112 meter) uit wilde torenen, maar door geldgebrek eindigde bij 98. En ons eigen Apeldoorn zestig jaar terug: twintig hoogbouwflats, het nimmer gerealiseerde City Plan.
In maart zijn er verkiezingen. Ben benieuwd of de nieuwe gemeenteraad ook zo sky high droomt.
Apeldoorn, blijf jezelf. Mooi laag is niet lelijk. Wel brandweerproof.
Tot volgende week!