Stedendriehoek

Inclusieve sport krijgt podium tijdens hardloopevenementen

APELDOORN – Terwijl fanatieke lopers zich voorbereidden op langere afstanden, was het de 1-kilometerloop die dit jaar bij de IJsselloop in Deventer de meeste harten wist te veroveren. Deze speciale afstand is niet zomaar een onderdeel van het parcours: het is een krachtig signaal dat écht iedereen mee kan doen. En zo ook Geert uit Apeldoorn. Geert heeft autisme en is een echte hardloper.

Deze laagdrempelige afstand biedt ruimte aan iedereen die graag beweegt, maar voor wie een langere afstand niet haalbaar of wenselijk is. Jong en oud, snel of langzaam, met of zonder beperking: iedereen is welkom. “Elke deelnemer is eigenlijk al een winnaar”, aldus Geert uit Apeldoorn. “Als je over de finish komt, voelt iedereen zich ook een winnaar.”

Uniek Sporten

De 1-kilometerloop sluit perfect aan bij het initiatief Uniek Sporten, dat inclusief sporten en bewegen mogelijk maakt. Voor veel mensen is deelnemen aan sport niet vanzelfsprekend. Denk aan mensen met een fysieke beperking of aan deelnemers met autisme. Voor hen sluiten reguliere sportevenementen vaak niet goed aan bij hun behoeften. Daarom ondersteunt de Sport- en Beweegconsulent vanuit Sportservice Apeldoorn Geert en andere sporters. Geert ontving als symbool van deze ondersteuning zijn eigen shirt van Sportservice. Met persoonlijke trainingsschema’s op maat en hulp bij alles wat er bij sport komt kijken zorgt Sportservice ervoor dat iedereen op zijn of haar eigen niveau kan bewegen. Het doel is helder: zorgen dat iedereen zich welkom voelt en mee kan doen op een manier die past bij het eigen tempo en mogelijkheden.

Deelname voor iedereen binnen handbereik

Voor sommige deelnemers is de overwinning niet het belangrijkste. “Meedoen is belangrijker dan winnen”, zegt een loper met een glimlach. “Maar als er een beker te winnen valt, doe ik natuurlijk wel mijn best”, aldus Geert uit Apeldoorn. Met de juiste voorbereiding – én het plezier – is deelname voor iedereen binnen handbereik.

Geerts eindtijd was niet de snelste ooit (1 kilometer in 4.05 minuten), maar dat doet niets af aan het gevoel van overwinning. “Vanwege knieproblemen focus ik me tegenwoordig op de kortere afstanden tot 5 kilometer. Die loop ik liever pijnvrij dan een halve of hele marathon met klachten”, vertelt Geert. Ondanks de knieproblemen liep Geert naar de eerste plek en verdedigde hij hiermee zijn titel van vorig jaar.

Asselse Mijl in Apeldoorn

De volgende loop zou voor Geert wel eens in zijn eigen woonplaats Apeldoorn kunnen zijn. Sportservice Apeldoorn (onderdeel van Accres) organiseert namelijk op vrijdagavond 6 juni, samen met ondernemers van de Asselsestraat, de Asselse Mijl. Tijdens dit unieke evenement wordt er gelopen in verschillende categorieën. Zo staat er een kidsrun, een rollatorloop, een run voor handbikers/framerunners, een run voor verstandelijk beperkten, een run voor blade runners en ook een aparte run voor visueel beperkten met buddy’s op het programma.

Ben jij geïnspireerd door dit verhaal en wil je ook eens meedoen aan een loop waarin plezier voorop staat en iedereen welkom is? Meld je dan nu aan via de site van Sportservice Apeldoorn voor de Asselse Mijl: www.sportserviceapeldoorn.nl.