Algemeen

Nieuws van de gemeente Apeldoorn

Apeldoornse jeugd in actie voor water

Van 22 september tot 16 oktober doen kinderen in Apeldoorn mee aan de Water Race. Twintig teams van basisscholen en middelbare scholen strijden vier weken lang om beter met water om te gaan.

De Water Race begon op het Gentiaan College. Wethouder Danny Huizer was erbij. Bij IKC Beekbergen gaf hij samen met de nieuwe kinderburgemeester Madalie het startsein.

De race draait om slimme acties, groene ideeën en samenwerken in de buurt.

Tijdens de Water Race staan drie belangrijke thema’s centraal: watergebruik,

waterkwaliteit en weersextremen. Tijdens een gastles leerden de kinderen al hoe het begint met simpele manieren van water besparen, zoals korter douchen en de wc doorspoelen met de kleine knop. De kinderen voeren campagne in hun buurt en verzamelen punten door acties uit te voeren die bijdragen aan een betere waterhuishouding. Denk aan het afkoppelen van regenpijpen, het vervangen van tegels door groen, het plaatsen van regentonnen of zelfs het aanleggen van groene daken.

Doe mee in uw buurt

Woont u in de buurt van een deelnemende school? Dan kunt u tot 16 oktober ook meedoen! Plak een sticker op uw voordeur als u samen met de kinderen een actie heeft uitgevoerd, of hang een poster achter het raam. Elke actie telt mee voor de puntentelling van de school. De winnende school krijgt een schoolreisje naar het Watermuseum als beloning! Meld uw acties aan via www.waterrace.nl en ontvang als dank kortingscodes voor duurzame producten.

Foto: Rob Voss


 

Vrouw

Sinds de moord op de 17-jarige Lisa, vorige maand, staat geweld tegen vrouwen vol op de maatschappelijke agenda. De Dolle Mina’s voeren weer volop actie. En terecht.

Want het is toch niet te geloven dat de meeste vrouwen zich ’s avonds regelmatig onveilig voelen op straat. Dat meer dan de helft van de vrouwen wel eens omfietst om bepaalde plekken te vermijden.

Wat nog onthutsender is: als vrouwen slachtoffer worden van geweld, is de dader in de meeste gevallen een man die ze kennen. Hun echtgenoot, vader, buurman, oom, vriend, kennis. Een man, van wie niemand dat op het eerste gezicht zou denken.

Dat is een pijnlijke en lastige boodschap. Zó lastig en pijnlijk dat het nu in het debat vooral gaat over andere dingen. Over de veiligheid in de openbare ruimte. Over het toestaan van pepperspray als verdedigingswapen. Over de afkomst van daders.

Maar waar het echt over zou moeten gaan, is waarom mannen – want de daders zijn altijd mannen – denken dat ze dit kunnen doen. Over waarom heel veel mensen nog steeds denken dat vrouwen minder zijn dan mannen. En hoe we dat kunnen veranderen.

De overheid kan veel doen: wetgeving aanpassen, scholing en training van politie en justitie, voorlichtingscampagnes, om maar wat te noemen. Dat moet absoluut gebeuren. En snel.

Maar daarnaast moeten wij allemaal aan de bak. We moeten stoppen met lachen om grappen over vrouwen. We moeten stoppen met zeggen dat vrouwen geweld uitlokken als ze ’s nachts of met een korte rok over straat gaan. We moeten stoppen met vrouwonvriendelijke scheldwoorden.

Want ook dat soort dingen voedt de respectloosheid jegens vrouwen.

En daar gaat het uiteindelijk om, dat is wat er nodig is: een diepgevoeld respect. Voor iedereen. En dus ook voor vrouwen.

Ton Heerts


 

Onderzoek naar verkeersveiligheid rotonde

Van 22 september tot 13 oktober worden op de rotonde Zwevende Maagden/Matenpoort met twee camera’s verkeersbewegingen vastgelegd. Dit gebeurt voor een landelijk onderzoek naar de inrichting van rotondes. Meer informatie over deze camera’s en andere vormen van slim meten leest u terug op de website www.apeldoorn.nl/slimmeten.


 

Denk mee over goederenvervoer per trein

De overheid onderzoekt of er meer of minder goederen over het spoor gaan in de toekomst. En op welke manier we het beste goederen kunnen vervoeren. Dit onderzoek gaat over de route vanaf de Nederlandse en Belgische havens via Duitsland naar Noordoost-Europa. In dat deel van Europa is er steeds meer vraag naar goederen. Apeldoorn ligt aan deze  spoorroute. Als inwoner van Apeldoorn kunt u daarom tot en met 5 oktober uw mening geven over het goederenvervoer per trein.

De overheid wil keuzes maken over deze route. Voordat de overheid hierover een beslissing neemt, wil zij van u en heel veel andere Nederlanders weten: wat is uw mening? Wat zijn uw zorgen? En uw ideeën? Daarover gaat deze raadpleging.

Denk mee

Deze raadpleging wordt uitgevoerd door Populytics in opdracht van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat in samenwerking met de noordelijke en zuidelijke Randstad en de provincies Gelderland en Overijssel. Via www.goederenvervoerraadpleging.nl heeft u de mogelijkheid om uw mening te geven. Het invullen van de vragenlijst neemt zo’n 10 minuten in beslag.


 

Tweede Kamerverkiezing op 29 oktober

Van gezondheidszorg en onderwijs tot aan woningbouw en de veiligheid van Nederland: het zijn allemaal onderwerpen waar de Tweede Kamer over beslist. Door te stemmen op woensdag 29 oktober 2025 bepaalt u samen met alle andere Nederlandse kiezers wie daar in komen.

In de Tweede Kamer zitten mensen van verschillende politieke partijen. In totaal heeft de Tweede Kamer 150 leden. Wie die leden zijn, bepalen we in Nederland samen, tijdens de Tweede Kamerverkiezing. De leden van de Tweede Kamer vertegenwoordigen zo met elkaar de stem van u en van alle andere Nederlandse kiezers.

Wat doet de Tweede Kamer?

Nadat de 150 leden van de Tweede Kamer zijn gekozen, gaat een deel van deze Kamerleden samenwerken. Dit noemen we de coalitie. Zij vormen de regering en besturen het land. Zij doen bijvoorbeeld voorstellen voor wetten. Ook bepalen zij waaraan extra geld wordt uitgegeven en waar dat geld vandaan moet komen. Het andere deel van de Tweede Kamer heeft ook een heel belangrijke rol. Dit is de oppositie. Zij houdt in de gaten hoe de regering haar werk doet. Kamerleden kunnen bijvoorbeeld wetsvoorstellen van de regering aanpassen of afwijzen. En ze kunnen ook zelf voorstellen doen voor wetten en plannen.

Met uw stem bepaalt u mee welke partijen er in de Tweede Kamer komen. Stemt u op een partij die dezelfde dingen belangrijk vindt als u? Dan is dat uw manier om zelf invloed te hebben op de beslissingen die de nieuwe Tweede Kamer straks gaat nemen. Stem daarom op 29 oktober mee voor de Tweede Kamer. Meer weten over de verkiezingen? Kijk dan op de website apeldoorn.nl/verkiezingen.