Algemeen
APELDOORN – Op kerstavond, woensdag 24 december, branden op meer dan 140 plaatsen in Nederland kaarsjes bij oorlogsgraven. Zo ook in Apeldoorn.
Op het Brits Ereveld van begraafplaats Heidehof bij Ugchelen staat een bijzonder oorlogsmonument: een groot wit kruis, Het Kruis van de Opoffering. Aan de voet daarvan liggen 55 vliegers en twee andere geallieerde slachtoffers begraven. Deze mannen sneuvelden tijdens de Tweede Wereldoorlog boven Apeldoorn en omgeving. Sinds augustus 2023 heeft openbare basisschool De Eendracht dit monument geadopteerd. Rondom kerst wordt de hele school betrokken bij de lichtjesceremonie. Op kerstavond worden traditiegetrouw lichtjes op de graven geplaatst, als eerbetoon voor de geallieerde slachtoffers. Bij deze lichtjesceremonie is iedereen vanaf 16.15 uur welkom.
Dit jaar is de bevrijding 80 jaar geleden. Dit is in heel Apeldoorn groots herdacht en de lichtjesceremonie sluit het herdenkingsjaar af.