Zorg
Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) Sophie Hermans bracht samen met een delegatie van VWS een bezoek aan het landelijke programma Zorgevaluatie & Gepast Gebruik (ZE&GG) in Gelre Apeldoorn. Gelre ziekenhuizen was gastheer van dit bezoek.
Hoe zorgen we ervoor dat patiënten zorg krijgen waarvan bewezen is dat die werkt en waarde toevoegt? En hoe zorgen we dat nieuwe kennis ook daadwerkelijk wordt toegepast in de dagelijkse zorgpraktijk? Over deze en andere vragen gingen de minister, vertegenwoordigers van ZE&GG en zorgprofessionals met elkaar in gesprek.
Van onderzoek naar dagelijkse praktijk
“Binnen ZE&GG werken onder meer patiënten, zorgprofessionals, zorgaanbieders en zorgverzekeraars samen aan bewezen effectieve en passende zorg. Gelre is sinds 2020 actief betrokken bij het programma. Zo ook onze KNO-arts Raphael Hemler. Hij is al vanaf de start van het programma betrokken namens de Federatie Medisch Specialisten. Vanuit die rol draagt hij bij aan de ontwikkeling van zorgevaluatie en gepast gebruik in de medisch-specialistische zorg”, aldus een woordvoerder van Gelre.
ZE&GG werkt volgens de Cirkel van Gepast Gebruik-werkwijze. Daarin staan drie stappen centraal: agenderen, evalueren en implementeren & monitoren. Zo wordt onderzocht welke bestaande zorg het beste werkt en hoe bewezen effectieve zorg vervolgens in de dagelijkse praktijk kan worden toegepast. Ook wordt gevolgd of dit het gewenste effect heeft.
Informatiemarkt
Onderdeel van het programma was een informatiemarkt in Gelre Apeldoorn. Verschillende organisaties en zorgprofessionals lieten daar zien hoe zorgevaluatie en gepast gebruik in de praktijk vorm krijgen. Zo was er aandacht voor impactvolle kennisvragen, zorgevaluatiestudies en onderzoeksinfrastructuur. Ook doelmatige inzet van geneesmiddelen en het implementeren van bewezen passende zorg kwamen aan bod.
Collega’s van Gelre konden de informatiemarkt eveneens bezoeken en kennismaken met de verschillende onderdelen en initiatieven van ZE&GG, zowel binnen als buiten Gelre.
“Artsen, verpleegkundigen, patiënten, ziekenhuizen en verzekeraars hebben de minister van VWS en haar collega’s laten zien wat zij allemaal doen om te zorgen dat het juiste onderzoek wordt uitgevoerd en de resultaten worden geïmplementeerd. Door te werken met de Cirkel van Gepast Gebruik van ZE&GG wordt de zorg kwalitatief beter en houden we de zorg betaalbaar, toegankelijk en duurzaam”, aldus Sjoerd Repping, voorzitter ZE&GG en hoogleraar Zinnige Zorg Amsterdam UMC
Samen leren en verbeteren
Ook binnen Gelre werken zorgprofessionals, onderzoekers en andere collega’s samen aan zorgevaluatie en gepast gebruik. Het bezoek bood ruimte om ervaringen uit te wisselen, van elkaar te leren én kennis te delen over wat nodig is om bewezen effectieve zorg daadwerkelijk in de praktijk te brengen.
Martiene Riedijk, lid Raad van Bestuur Gelre ziekenhuizen: “De minister op bezoek, zorgpartners in gesprek: met ZE&GG zetten we samen de stap van bewezen kennis naar betere zorg. Door ervaringen te delen, dilemma’s open te bespreken en van elkaars aanpak te leren, hoeven we niet allemaal zelf het wiel uit te vinden. Zo boeken we samen sneller vooruitgang naar de beste zorg voor iedere patiënt.”
Het bezoek bracht vertegenwoordigers van beleid, onderzoek en de dagelijkse zorgpraktijk bij elkaar. Zo konden kennis en ervaringen worden gedeeld en werd samen gekeken hoe goede zorg ook in de toekomst toegankelijk en betaalbaar kan blijven.