Columns

AI, AI, AI

Of ik gebruikmaak van ChatGPT voor de columns, vragen mensen dikwijls als ik een lezing of theatercollege geef. ‘Heeft een robot humor?’ is mijn wedervraag en daarmee is alles wel gezegd. Maar de laatste tijd kruisen me de tenen weer diagonaal in de pantoffels. Een ieder die over social media beschikt ziet ze langszoeven: de door AI gegenereerde profielfoto’s. Er is een heuse challenge omheen gekwakt – maak van je profielfoto een zwart-witfoto waarbij je een beetje sexy van je af staat te loensen tegen een korrelige muur. Ook de politieke partijen van de gemeenteraad maken naar hartenlust gebruik van AI om kneuterige posters in elkaar te heisteren. Gevolg? Alles lijkt op elkaar! Op de gepolijste profielfoto’s op social media zijn nèt even de lachrimpeltjes weggepoetst, een glimmertje in de ogen gemaakt en het haar wat weelderiger. Het vat alles samen wat er mis is met de maatschappij: het moet gladder, mooier, meer sexy. Want wat gebeurt er onbewust als we onze snuit door die robot trekken? Bij het zien van de AI-foto denk je toch: góh, zo kan het ook. Zo kan ik er ook uitzien. Het is het Disney-effect van jaren terug – toen wilde elke dame grote ogen, dikke lippen en een wespentaille door alle filters die onder andere Snapchat aanbiedt. Het perfecte wordt de nullijn. En dan die bij elkaar geChatGPT-de posters! Het is allemaal één poster, ik bedoel pot nat. Iedereen is fotograaf en posterontwerper in één.
Ik appte cartoonist Edo dit weekend wat hij van die hele tendens vond. ‘Tsja, wij kunnen straks onze pen en ons potlood in de wilgen hangen, Rens,’ knipoogde hij. We klepten nog wat over het gebruik van AI.
‘Het is toch helemaal niet leuk om al die gepolijste cartoons, posters en profielfoto’s te zien,’ vervolgde hij.
‘Volgens mij is de essentie van een opiniestuk, een cartoon en misschien zelfs wel het leven dat de maker streeft naar zijn eigen perfectie en dat zoiets negen van de tien keer niet lukt. En juist die imperfectie, de foutjes, het menselijke, de rafeltjes, dát is leven.’
Het werd even stil op de app. Ik tikte erachteraan: ‘Ben je nou je antwoord via ChatGPT aan het maken, Edo?’ Kreeg een knipoog terug ‘Ai, ai, ai..’