Algemeen

Research Performance laat talent van jonge musici schitteren

Foto: Quinn Oosterbaan

ZUTPHEN – Wat staat er op het spel als je je eigen ruimte inneemt met klanken en muziek? Hoe verhoud je je dan tot de ander? Dat spannende onderzoek vertaalt een internationale groep van jonge componisten en cellisten in een sprankelende en authentieke Research Performance, te zien op zaterdag 6 december vanaf 20.00 uur in Dat Bolwerck, Zaadmarkt 112.

Voor dit concert, dat CelloWercken Zutphen samen met Dat Bolwerck organiseert, laten de jonge musici zich inspireren door de tentoonstelling We Are All Here van Bas Kosters die nu te zien is in Dat Bolwerck. Kosters leidt deze bijzondere avond in.

Aan de Research Performance nemen zes jonge componisten en vijf cellisten deel, afkomstig van gerenommeerde conservatoria over de hele wereld. Ter voorbereiding op het concert van 6 december verdiepten zij zich een aantal weken in elkaars muziek en stijl, om een aantal dagen voordat het concert plaatsvindt pas samen te komen.

Thuis in Zutphen
Net als tijdens eerdere edities verwelkomen CelloWercken Zutphen en Dat Bolwerck veel verschillende nationaliteiten. De studenten komen deze editie uit Spanje, Italië, Taiwan, China, Polen, Canada en Nederland. Een aantal van hen studeert in Nederland. “We hebben veel belangstelling van studenten uit het buitenland voor onze programma’s”, vertelt Jeroen den Herder, artistiek leider van CelloWercken Zutphen.

Alle studenten verblijven bij gastgezinnen in de stad. “Ze voelen zich meteen thuis in Zutphen. Buiten het programma zoeken ze elkaar vaak op om samen de stad in te gaan. Maar soms ontstaan ook heel eigen ideeën en blijven ze tot in de late uren samen in Dat Bolwerck experimenteren met allerlei mogelijke varianten of het maken van opnames.”

Alles komt samen
Samen met nog een aantal docenten begeleidt Jeroen den Herder de studenten. “Tussen lessen, repetities en gezamenlijke sessies door, blijven de studenten experimenteren met nieuwe ideeën. Soms eindeloos schaven, soms direct raak – al met al brengen deze dagen altijd een inspirerende en waardevolle ervaring”, licht hij toe.

De Research Performance is ook voor het publiek een ervaring. Zij kunnen een concert verwachten met werk dat soms heel persoonlijk is, soms zoekend en ‘soms staat de compositie als een huis’. Den Herder: “Tijdens de Research Performance komt alles

bij elkaar. Het is een heel leerzaam proces. Juist bij nieuwe muziek, waar het je als musicus ontbreekt aan voorbeelden door voorgangers, ontkom je er niet aan dat je iets nieuws moet proberen. Dat stapje buiten het vertrouwde, hoe lastig soms ook, is een kans om iets nieuws in jezelf te ontdekken, ook voor het publiek.”

Voor meer informatie en het volledige programma: www.cellowerckenzutphen.nl en www.datbolwerck.nl.